Predsednik našeg Udruženja, Šandor Pastor, i sekretar Udruženja, Aleksandra Panović, prisustvovali su drugom po redu Nacionalnom seminaru pod nazivom „Akademija neuromišićnih bolesti – Miopatije“, koji je održan 15. maja 2026. godine u Sheraton Novi Sad, u organizaciji Srpsko udruženje za periferni nervni sistem.
Ovaj stručni skup okupio je eminentne stručnjake iz области neuromišićnih bolesti, neurologe i lekare drugih specijalnosti koji učestvuju u multidisciplinarnom zbrinjavanju osoba obolelih od mišićnih i neuromišićnih bolesti. Cilj seminara bio je predstavljanje najnovijih saznanja iz oblasti dijagnostike i lečenja miopatija, kao i razmena iskustava između različitih zdravstvenih centara.
Program Akademije bio je podeljen u dva komplementarna segmenta. Prvi deo bio je posvećen opštoj miologiji, odnosno razumevanju patofiziologije i savremenih dijagnostičkih pristupa kod mišićnih oboljenja, dok je drugi deo bio usmeren na specifične miopatske entitete i obrasce mišićnih slabosti, sa ciljem unapređenja kliničkog razmišljanja i diferencijalne dijagnostike.
Poseban značaj ovog skupa ogleda se u činjenici da su neuromišićne bolesti retke i kompleksne bolesti koje zahtevaju kontinuiranu edukaciju zdravstvenih radnika, saradnju različitih specijalnosti i razmenu iskustava stručnjaka iz cele zemlje. Predavanja su bila koncipirana tako da povežu teorijska znanja sa svakodnevnim kliničkim dilemama, uz prikaz tipičnih i atipičnih prezentacija miopatija.
Prisustvo predstavnika našeg Udruženja ovakvim stručnim skupovima od velikog je značaja za dalje unapređenje saradnje sa medicinskim stručnjacima i institucijama, kao i za jačanje podrške osobama koje žive sa neuromišićnim bolestima.
Zahvaljujemo se organizatorima seminara:
Doc.dr. Sonji Rajić, Prim.dr. Ziti Jovin i Doc. dr.
Stojanu Perić na pozivu i uspešno organizovanom stručnom skupu.











